چرا دربی ایتالیا ...

چرا دربی ایتالیا ...

مصاف بیانکونری و نراتزوی همیشه از حساسیت و هیجان خاصی برخوردار بوده، رقابتی که از سال 1967 به دربی ایتالیا مشهور شد. در آن سال ها یووه و اینتر جز بهترین تیم های کشور محسوب می شدند و شرایط بسیار خوبی داشتند، یووه 13 اسکودتو را فتح کرده بود و اینتر ده اسکودتو، هر چند که میلان پیش از اینتر تاسیس شده بود و پیش از یوونتوس به اسکودتو رسیده بود اما تعداد اسکودتوهای این تیم کمتر بود. در سال 1967، جانی بررا، روزنامه نگار ان دوران که می دید در بررسی تیم هایی که بیشترین جام ها را کسب کردند و در این میان نقش بسیار مهمی در موفقیت و ساختن فوتبال ایتالیا دارند، به نام های یووه و اینتر بر می خورد و در عین حال رقابتی ست میان رقبایی که به فکر کسب اسکودتوهای بیشتر هستند، به این فکر افتاد که نام دربی ایتالیا را برای مصاف یوونتوس و اینتر در نظر بگیرد.

 

اما این نکته پایانی این انتخاب نام نبود، در این فصل یعنی فصل 1967، نراتزوری با 48 امتیاز در صدر بود و بیانکونری با یک امتیاز کمتر در تعقیب اینتر، در اخرین دیدار فصل، یوونتوسی ها باید به مصاف لاتزیو می رفتند که تقریبا به سری ب سقوط کرده بود و اینتر نیز با مونتووا بازی می کرد. نیمه نخست دیدار اینتر؛ بدون گل به پایان میرسد اما در ادامه این مونتوواست که به گل میرسد و اینتر بازنده بازی ست، در سوی دیگر، سیاه و سفید ها برابر لاتزیو به برتری دو بر صفر می رسند و می توانند قهرمان فصل ایتالیا شوند، به این ترتیب یووه دربی ایتالیا را می برد، جدالی برای کسب اسکودتو که به دربی ایتالیا مشهور می شود.

 

و به این شکل نام دربی ایتالیا از ان سال در دیدار یوونتوس و اینتر به کار برده میشود، رقابتی که میان دو تیم غیر همشهری و برخلاف عرف معمول دنیای فوتبال که دیدار دو تیم مشهور یک شهر را دربی می نامند.

 

هر چند که سالهای بعد، یک روزنامه نگار ایتالیایی در روزنامه گاتزتادلواسپورت سوال می کند ایا دربی ایتالیا، رقابت یوونتوس و اینتر است یا یووه و میلان و چرا این نام را برای دیدار بیانکونری و نراتزوری انتخاب کردند که پاسخ می شنود:

 

دلایل بسیاری گفته میشود، دلایلی که می تواند درست و یا حتی هیچ یک از این دلایل نباشد، اما دلیل اصلی که پیش از هر دلیل دیگر وجود دارد، انتخاب قلبی ست. این دو تیم محبوب ترین و مشهورترین تیم های ایتالیا با هواداران بسیار زیاد بودند که حتی در خارج از ایتالیا نیز شناخته شده و دارای هوادار بودند. هیجان و حساسیت این بازی بیش از هر مصاف دیگری بود.

«به اشتراک گذارید»
Google+ Twitter Facebook
طناز احدی مقدم
طناز احدی مقدم«خبرنگار»
ارتباط با نگارنده: