تاريخچه
سال 2020-21

یوونتوس که همچون دیگر تیم های اروپایی و جهانی با شرایط پاندمی کووید نوزده روبرو شده بود پس از توقف چند ماهه رقابت ها با تدابیر اخذ شده و اغاز مجدد دیدارها توانست با مائوریتزیو ساری، مربی که هرگز توجه هواداران را به خود جلب نکرد به نهمین اسکودتوی متوالی خود دست یابد اما این اسکودتو نتوانست راه ادامه حضور این مربی را در یووه هموار سازد و درب خروج تنها راهی بود که به ساری نشان داده شد. اما چند روز بعد از کنار زدن ساری، اندره آ انیلی در اقدامی دور از تصور هم نام خود یعنی اندره آ پیرلو که چند روز پیش از آن به عنوان مربی تیم جوانان یووه برگزیده شده بود را به سمت سرمربی تیم یک یووه انتخاب کرد، انتخابی که نمی توانست با توجه به عدم تجربه پیرلو برای تیمی به بزرگی یوونتوس چندان مناسب باشد و در ادامه نیز نتایج به دست امده و نرسیدن به دهمین اسکودتوی متوالی موجب کنار گذاشتن این مربی جوان شد.

پیش از اغاز رسمی این فصل نیز همانند فصول گذشته دیدار دوستانه ای برابر تیم زیر 23 ساله های یووه برگزار شد و یووه تنها با یک گل برنده این بازی شد و در دومین بازی دوستانه پیش فصل برابر نووارا با 5 گل به پیروزی رسید تا قدم به رقابت های فصل بگذارد.

بانوی پیر فصل 2020-21 را همانند هفته های پایانی فصل قبل بدون تماشاگر و همراه با مشکلات کووید 19 شروع کرد. چهره یووه چندان شاداب نبود و از همان ابتدا ابهامات برای رسیدن به قهرمانی کم و بیش احساس میشد با این حال گروهی از حمایت پیرلو دست بر نمی داشتند و گروهی نیز از ابتدا تا پایان این انتخاب را مناسب نداستند. یووه رقابت ها را با برتری سه بر صفر برابر سمپدوریا در نخستین هفته فصل شروع کرد. گلزنی کولوسفسکی، بونوچی و رونالدو در اولین تجربه مربیگری پیرلو همراه یووه خوشایند بود. اما در ادامه دو تساوی برابر رم، کروتونه و اسپتزیا نمی توانست اغازگر فصل قدرتمندی باشد. نتایج یووه کم و بیش متزلزل نشان می داد و خبری از برتری های متوالی و پرگل نبود. این نتایج ادامه داشت تا نخستین شکست فصل در هفته چهاردهم برابر رقیبی دیرینه، فیورنتینا به دست امد. یووه در خانه برابر یاس های بنفش تن به شکست غیر منتظره سه بر صفر دادو در دو هفته بعدی بانوی پیر مقابل اودینزه و میلان برنده شدند اما مقابل اینتر کونته تن به شکست دو بر صفر دادند تا روند انتقادات شکل تازه ای به خود بگیرد. یووه پیرلو زیبا بازی نمی کرد، تیمی کم و بیش سرگردان بود که برابر رقبای کوچک نیز چندان حرفی برای گفتن نداشت، این تیم از پیش برنده نبود و نمی شد نتیجه ای را به راحتی پیش بینی کرد. در ادامه برابر رم در دور برگشت نیز دو بر صفر برنده شد اما بازی بعد برابر ناپولی را یک بر صفر باخت. بانوی پیر تیمی نبود که بتواند بعد از ماه ها همچنان به صدر جدول نرسیده باشد و این نتایج و روند تیمی یووه هیچ نشانی از بازگشت بانوی پیر به صدر جدول و بالا بردن احتمال کسب اسکودتو را نداشت و نگرانی ها برای از دست رفتن دهمین اسکودتوی متوالی هر روز بیش از گذشته میشد. پیرلو در اظهارات خود اما کوتاه نمی امد و همچنان راه و فرصت را برای پیشرفت در اینده می دید اما این راه به پایان فصل نزدیک میشد و خبری از احتمال نزدیک شدن یووه به صدر نیز نبود. یووه در دربی شهر تورینو نیز تن به تساوی دو بر دو داد و در بازی برگشت ناپولی را دو بر یک شکست داد. اما تساوی در خانه فیورنتینا و شکست برابر میلان همچنان شرایط را برای رسیدن به لیگ قهرمانان اروپا نیز سخت کرده بود. یوونتوس در یکی حساس ترین دیدارهای فصل برابر اینتر به برتری سه بر دو رسید تا سه امتیاز این بازی امید را برای اخرین دیدار فصل و قرار گرفتن در جایگاهی که صعود لیگ قهرمانان را حفظ کند. یووه در اخرین دیدار برابر بولونیا 4 بر یک پیروز شد و به لطف نتایج سایر تیم ها از جمله توقف ناپولی برابر هلاس ورونا توانست با ایستادن درچهارم جدول رده بندی جواز صعود به لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند اما این به معنای پایان یک دهه افتخار و قهرمانی بانوی پیر اروپا بود و موجب شد تا یوونتوس روند قهرمانی های متوالی خود را بعد از نه سال قهرمانی متوالی قطع شده ببیند و برای شروعی دیگر خود را اماده کند.

با این حال پیرلو در رقابت های کوپا ایتالیا توانست یووه را به قهرمانی برساند. یوونتوس در این رقابت ها ابتدا برابر جنوا به برتری سه بر دو دست یافت و در ادامه مقابل اسپال با چهار گل پیروز شد و در مرحله نیمه نهایی در بازی رفت در جوزپه مه اتزا با گل های رونالدو به برتری دو بر یک دست یافت و در بازی برگشت با توجه به تساوی بدون گل توانست به فینال کوپا ایتالیا راه یابد و در بازی فینال که در تاریخ نوزده می 2021 برابر اتالانتا برگزار شد با نتیجه دو بر یک و با گل های کولوسفسکی و کیه زا به برتری رسید و جام کوپا ایتالیا را به خانه برد تا بعد از قهرمانی در سوپرکوپای ایتالیا که در بیست ژانویه برابر ناپولی به دست امده بود،( یووه در آن بازی نیز با گل های رونالدو و موراتا به پیروزی رسیده بود )این دومین جام پیرلو از چهار جامی باشد که فرصت کسب ان را داشت.

اما یووه در لیگ قهرمانان اروپا در این فصل نیز نتوانست موفقیتی را کسب کند. در مرحله گروهی همراه دیناموکیف، بارسلونا و فرنس واروش در یک گروه قرار گرفت. برابر دیناموکیف و واورش در هر چهار دیدار به پیروزی رسید، اما برابر بارسا در دیدار رفت در خانه دو بر صفر شکست خورد اما در بازی برگشت در خانه آبی و اناری ها با نتیجه سه بر صفر با دو گل رونالدو و مک کین به برتری رسید و به مرحله بعدی رقابت ها صعود کرد. اما در این مرحله مقابل پورتو پرتغال قرار گرفت و در دیدار رفت در خانه حریف دو بر یک شکست خورد و بازی برگشت را سه بر دو برنده شد و از گردونه رقابت های اروپایی حذف شد تا ناکامی های یووه در این رقابت ها همچنان ادامه داشته باشد.

این روند فصلی بود که پیرلو در نخستین تجربه مربیگری خود در یووه به نام خود ثبت کرد و در حالی که امید زیادی به ماندن و ادامه دوران مربیگری خود در این تیم داشت از سمت خود برکنار شد تا در ادامه و برای فصل آتی 2021-22 یک بار دیگر شاهد بازگشت ماسیمیلیانو الگری در یووه باشیم.

امار کلی

52 بازی

112 امتیاز

34 پیروزی

10 تساوی

8 شکست

108 گل زده

50 گل خورده

رکورد 6 پیروزی متوالی

2 تساوی متوالی و دو شکست متوالی

یوونتوس در این فصل دست به خرید بازیکنانی نظیر ارتور از بارسلونا – کیه زا از فیورنتینا زد و در ادامه شاهد حضور بازیکنانی نظیر مک کین از شالکه و مورتا از اتلتیکو مادرید بودیم. در لیست خروجی نیز مهره هایی مانند پیانیچ یووه را به مقصد بارسا ترک کرد، متویدی راهی امریکا و یا داگلاس کاستا که راهی بایرن مونیخ شدند.