تاريخچه
سال 2011-12

بازگشت یووه به گذشته باشکوه خود- فتح اسکودتو سی ام باشگاه در کنار نمایش قدرت و حضور موفق انتونیو کونته روی نیمکت بانوی پیر – آخرین فصل حضور کاپیتان افسانه ای یووه، الساندرو دل پیرو و خداحافظی الکس پس از 19 سال بیانکونری بودن

انتخاب کونته به عنوان مربی و افتتاح خانه جدید یووه
ایستادن در رده هفتم و تکرار ناکامی های فصل گذشته برای مجموعه یوونتوس غیر قابل تحمل بود، این تیم باید هر چه سریعتر به اوضاع نابسمان خود سر و سامان می داد و برنامه های خود را برای از سر گیری حیاتی تازه؛ رسما شروع می کرد. مدیران برنامه هایی که از پیش تعیین کرده بودند را برای اخرین بار مرور و در نخستین اقدام اعلام کردند یک مربی تمام یوونتوسی که از هر نظر به زندگی یووه و شرایط این باشگاه بزرگ اشنا و نزدیک است سکوی هدایت این تیم را به عهده خواهد گرفت. در میان نام هایی که مطرح می شد یک مهره قدیمی گوی سبقت را از سایرین ربود و به عنوان مربی تازه یوونتوس معرفی شد. انتونیو کونته، مدافع سابقی که پیش از این 13 سال در کنار این تیم در میادین حاضر شده بود این بار در نقشی تازه به خانه بازگشت. با آمدن وی کلید زندگی تازه زده شد. جوزپه ماروتا در کنار پاول ندود مسولیت سنگین خریدهای مهره های مورد نظر این مربی جوان که توانسته بود فصل گذشته سیه نا را به سری A بازگرداند را به عهده داشتند. در نگاه نخست شاید ستاره ای به یووه نیامد اما کلیه بازیکنان همانند گذشته برای پیشبرد اهداف تیمی به این تیم پیوستند و در ادامه مشخص شد که این تیم همانند عادت همیشگی خود دست به خرید ستاره ای مشهور نزد اما توانست در ترکیب خود انان را تبدیل به ستاره ای ارزشمند در دنیای توپ گرد کند. ارتورو ویدال.................... در کنار الیا که در اخرین روز یووه ای شد، به این تیم شمالی ایتالیا پیوستند. آهسته آهسته روند قدرتمند شدن یووه به گوش رسید و رسانه ها از احتمال قدرتمند بودن این تیم در فصل آتی نوشتند. در کنار آماده سازی تیم، برنامه ها برای افتتاح خانه و ورزشگاه جدید یوونتوس نیز به خوبی پیش می رفت و همه چیز برای یک اغاز رویایی مهیا می شد. یووه کونته با روحیه ای که مربی جوان به ان تزریق کرده بود راه خود را در حالی شروع کرد که با توجه به برنامه اعلام شده مسابقات این فصل می دانست که خانه جدید یک هفته دیر تر از شروع فصل امادگی میزبانی یووه و رقبایش را کسب خواهد کرد. اما مشکلاتی که میان اتحادیه بازیکنان حرفه ای ایتالیا و فدراسیون فوتبال این کشور روی داده بود موجب شد تا مسابقات سری A با یک هفته تاخیر کار خود را شروع کند و از این روی یوونتوسی ها توانستند سه روز پیش از اغاز رسمی رقابت های فصل سری A در مراسم افتتاحیه خانه جدیدشان به مصاف ناتس کانتی، حریف انگلیسی ای که سال های دور پیراهنش به اشتباه به باشگاه یوونتوس فرستاده شد تا رنگ رسمی بانوی پیر در سال های اینده شود، بروند تا یک شب دیدنی و فراموش نشدنی همراه با مراسم زیبایی برای معرفی مدرن ترین و مجهزترین استادیوم ایتالیا به نام بانوی پیر اروپا رقم زنند. این بازی به تساوی یک بر یک دو تیم انجامید.

بازگشت یووه به گذشته درخشان و تکرار افتخارات در کنار فتح 30 اسکودتوی تاریخ
همه برنامه ها تا پیش از اغاز فصل طبق خواسته مجموته یووه پیش رفت و یووه طبق برنامه اعلام شده باید در اولین دیدار فصل جدید که دومین بازی در برنامه فصل بود، در خانه و در ورزشگاه یوونتوس به مصاف پارما می رفت. حضور پرشور هواداران در این استادیوم در کنار جو عجیبی که این گروه از تیفوسی ها به راه انداخته بودند شروع فصل فوق العاده زیبا به نظر می رسید. کونته، یازده نفر بازی نخست خود را اینگونه انتخاب کرد ( بوفون – لختستاینر – بارتزالی – کیه لینی – دچلیه – په په ( کراسیچ ) – مارکیزیو – پیرلو – جاکرینی – ماتری ( ووچینیچ ) – دل پیرو ( ویدال ). ) هیجان بازی در خانه جدید به خوبی در چهره بازیکنان همانند حاضرین در ورزشگاه دیده می شد و مطمئنا کلیه بازیکنان حاضر در زمین در تلاش بودند تا نخستین گل خانه جدید را به نام خود به ثبت برسانند. 17 دقیقه از شروع بازی نگذشته بود که استفن لختستاینر توانست دروازه پارما را با ضربه ای زیبا بگشاید و نخستین گلزن بیانکونری در ورزشگاه یوونتوس لقب گیرد. این بازی با گل های په په، ویدال و مارکیزیو و تک گل سباستین جووینکو در این فصل با پیراهن پارما بازی می کرد چهار بر یک به سود میزبان به پایان رسید تا سیاه و سفیدهای شهر تورینو نخستین گام را محکم و پر گل بردارند. این نخستین پیروزی رسمی کونته با یوونتوس بود. این تیم در بازی دوم نیز توانست در خانه سیه نا که تیم فصل گذشته کونته بود با گل الساندرو ماتری به برتری یک بر صفر برسد. اما بازی سوم و چهارم این تیم برابر بولونیا و کاتانیا به تساوی یک بر یک به پایان رسید تا در آستانه مصاف مهم شان برابر میلان شرایط کمی دشوار شود. یووه در نخستین بازی مهم خانه جدید به مصاف روسونری رفت و در یک نمایش خیره کننده توانست حریف میلانی را با دو گل مارکیزیو به زانو دراید و اولین پیروزی بزرگ کونته ثبت شود. بازی بعد برابر کیه وو بود که با تساوی بدون گل به اتمام رسید.

اعلام خبر آخرین فصل کاپیتان الکس در یووه توسط اندره ا انیلی
در حالی که یوونتوسی ها خود را آماده هفتمین دیدار فصل برابر جنوا می کردند، اندره ا انیلی، مدیر یوونتوس در یک جلسه بررسی شرایط مالی که با حضور مسولین و اعضای هئیت مدیره باشگاه برگزار می شد به ناگاه اعلام کرد که امسال اخرین فصل حضور الساندرو دل پیرو در یوونتوس است. این خبر خیلی زود توسط رسانه ها منتشر و با واکنش های بسیار زیادی روبرو شد. واکنش هایی که تنها به گروه بی شمار تیفوسی های بیانکونری خلاصه نمی شد؛ بلکه بزرگان، بازیکنان سایر تیم ها، کارشناسان و مربیان نیز به ان واکنش نشان دادند. این اظهار نظر راه را برای این فصل الکسی دشوار کرد و توجهات را بیش از پیش به او بیشتر. او که شناسنامه باشگاه بود با این برخورد عجیب سران یوونتوس متوجه شد که هر روز به پایان زندگی بیانکونری اش نزدیک تر می شود و از سوی دیگر انتونیو کونته، مربی فعلی و البته هم تیمی سابق او را کمتر به میدان می فرستاد و دل پیرو ، بازیکنی که بیشترین تعداد بازی و تعداد گل حیات یووه را به خود اختصاص داده بود در اکثر دیدارهای فصل از روی نیمکت نمایش هم تیمی هایش را دنبال می کرد. این حرکت نیز با انتقاد گروه زیادی از هواداران یووه روبرو شد. اما در سوی دیگر میدان پینتوریکیویی ایستاده بود که همانند همیشه بدون انتقاد تند به کار و تمرین خود برای اثبات شایستگی هایش ادامه می داد.

پیروزی در دیدارهای بزرگ ادامه پیدا کرد
یوونتوس مقابل جنوا نیز تن به تساوی دو بر دو داد و درهفته بعد در خانه از فیورنتینا میزبانی کرد و در یک نمایش زیبا توانست با دو گل بونوچی و ماتری در مقابل تک گل یووتیچ به برتری ارزشمندی دست یابد. شاگردان کونته به خوبی پیش می رفتند و تا به اینجای فصل شکستی را متحمل نشده بودند و باید در نهمین بازی فصل به مصاف دشمن دیرینه ای می رفتند که در خانه انتظارشان را می کشید. این بازی نخستین بازی بانوی پیر با چهره تازه در خانه حریف بود. مردان کونته در جوزپه مه اتزا توانستند با دو گل ووچینیچ و مارکیزیو که در دقایق 12 و 33 به ثمر رسید با نتیجه دو بر یک نراتزوری را در خانه اش شکست دهند و نخستین پیروزی بزرگ خارج از خانه را نیز کسب کنند. در ادامه یوونتوس مقابل پالمرو با سه گل په په ، ماتری و مارکیزیو و برابر لاتزیو با تک گل په په به پیروزی های ارزشمندی رسید. اما در یک بازی عقب افتاده در بندر ناپل مقابل ابی های این شهر تن به تساوی پر گل سه بر سه داد. چزنا نیز دیگر رقیبی بود که مقابل بیانکونری شکست را پذیرا شد.

کوپا ایتالیا
در این میان رقابت های کوپاایتالیا نیز برگزار می شد و یوونتوس در خانه به مصاف بولونیا رفت و توانست با گل های جاکرینی و مارکیزیو که در اخرین دقایق بازی از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید مقابل حریف با نتیجه دو بر یک به برتری برسد.

اتمام نیم فصل نخست با صدر نشینی
یوونتوس باید پس از حضور در رقابت های کوپاایتالیا، خود را اماده یک بازی مهم در پایتخت و مقابل رم می کرد. این بازی یکی از معدود دیدارهایی بود که شاگردان انتونیو کونته می توانستند نخستین شکست فصل خود را تجربه کنند. یک بازی نفس گیر و زیبا که در دقایقی بیانکونری توپ و میدان را به حریف واگذار کرد. ابتدا دروسی در حالی که تنها 5 دقیقه از شروع بازی نگذشته بود دروازه بوفون را گشود و در ادامه جالوروسی فرصت زیادی برای هنرنمایی یوونتوسی ها نگذاشت. نیمه دوم نیز با نمایش میزبان شروع شد اما کیه لینی توانست گل تساوی را به ثمر رساند و نمایش و واکنش بی نظیر جان لوئیجی بوفون در برابر ضربه پنالتی فرانچسکو توتی موجب شد تا یوونتوس در پایان این دیدار همچنان تیم بدون شکست ایتالیا بماند. در هفته بعد نووارا نیز با دو گل مغلوب یووه شد و اودینزه نیز که در هفته نخست باید میزبان یووه می شد در یک بازی عقب افتاده توانست در خانه خود از یوونتوس پس از تساوی بدون گل، یک امتیاز بگیرد. این اخرین بازی یووه در سال 2011 بود و این گروه پس از استراحتی دو هفته ای رقابت ها در سال جدید از سر گرفتند. یوونتوس پس از بازگشت از اردوی دوبی و عربستان مستقیما به لچه سفر کرد تا در نخستین بازی سال 2012 مقابل این تیم صف ارایی کند. این بازی با تک گل ماتری به سود یووه به پایان رسید. اما نخستین بازی در ورزشگاه جدید برابر کالیاری برگزار شد که میزبان به نتیجه ای بهتر از تساوی یک بر یک دست نیافت. اما در اخرین مصاف نیم فصل نخست، مردان سیاه و سفید یوونتوس توانستند در خانه اتالانتا با نمایشی زیبا و با گل های لختستاینر و جاکرینی خود را به عنوان صدر نشین نیم فصل نخست سری A معرفی کنند.

ادامه فصل رویایی و رسیدن به اسکودتوی 30 در کنار حضور در دیدار فینال کوپاایتالیا
رقابت های نیم فصل دوم بدون وقفه اغاز شد و یووه پیش از اینکه در نخستین هفته دور برگشت به مصاف اودینزه رود باید در خانه از رم در رقابت های کوپاایتالیا میزبانی می کرد. یک بازی مهم در شب سالگرد مرگ وکیل انیلی، دیداری که برای نشان دادن روح یووه از ارزش زیادی برخوردار بود. پس از چند بازی غیبت و حضور چند دقیقه ای الکس، کونته تصمیم گرفته بود در این بازی از کاپیتان بانوی پیر در ترکیب تیمش استفاده کند به این ترتیب یک باردیگر دل پیرو و توتی پیش روی هم ایستادند. این بازی با نمایش خیلی خوب یوونتوسی ها شروع شد و 6 دقیقه از اغاز بازی گذشته بود که جاکرینی دروازه جالوروسی را باز کرد. اما در دقیقه 30 الساندرو دل پیرو در حالی که هنوز نتوانسته بود در ورزشگاه جدید یووه گلی را با پیراهن یووه به ثمر برساند با شوتی دیدنی از پشت محوطه جریمه دروازه حریف را باز کند و نه تنها جشن به ثمر رسیدن گل نخستیش را در این فصل و این خانه به پا کند بلکه گل ارزشمند دیگری را نیز به وکیل هدیه کرد. در ادامه کژار دروازه خودی را به اشتباه باز کرد تا یوونتوس در یک بازی یک طرفه به برتری سه بر صفر برسد و خود را در مرحله بعدی مسابقات کوپاایتالیا ببیند. اما دور برگشت با صف ارایی مقابل اودینزه و برتری دو بر یک مقابل این تیم شروع شد. یک بار دیگر زمان رقابت در کوپاایتالیا فرارسید و این تیم باید در میلان برابر روسونری به میدان می رفت ، بازی رفت از مرحله نیمه نهایی که از ارزش بسیار زیادی برخوردار بود و یووه توانست با دو گل کاسرس میلان را در خانه شکست دهد و با نتیجه دو بر یک خود را یک گام به فینال نزدیک تر کند. این بازی خیلی زود در لیگ ایتالیا نیز تجدید شد و این بار نیز یووه به میلان سفر کرد و در پایان یک بازی نسبتا جنجالی دو تیم به تساوی یک بر یک دست یافتند تا جدال اصلی برای رسیدن به اسکودتو میان دو تیم با فشردگی و حساسیت بیشتری اغاز شود. روند تساوی های یووه برای سه هفته دیگر ادامه داشت و این تیم برابر کیه وو، بولونیا و جنوا تن به تساوی داد تا کمی شرایط برای کونته سخت شود. اما این تیم برابر فیورنتینا با 5 گل ووچینیچ، ویدال، مارکیزیو، پیرلو و پادوئین به برتری رسید. در ادامه یک بار دیگر مصاف مقابل روسونری تجدید شد و این بار بازی برگشت از رقابت های کوپاایتالیا که یک نمایش سخت دیگر به شمار می رفت. ابتدا دل پیرو یکی دیگر از گل های زیبایش را به ثمر رساند اما میلان توانست در پایان 90 دقیقه بازی را دو بر یک به سود خود به پایان برساند و با توجه به برتری دو بر یک بانوی پیر در خانه حریف این بازی به زمان های اضافی کشیده شد که در دقایق نخست میرکو ووچینیچ گل دوم یووه را به ثمر رساند تا در انتهای سی دقیقه اضافی این یوونتوس کونته باشد که راهی فینال کوپاایتالیا شود. سه روز بعد بازی مهم دیگری برای یووه از راه رسید و این تیم از نراتزوری در خانه پذیرایی کرد، در این بازی نیز کاسرس و دل پیرو گل های سیاه و سفیدهای شهر تورینو را به ثمر رساندند تا همچنان بی شکستی یووه ادامه داشته باشد. برترهای پر گل و مهم مقابل ناپولی، پالرمو، لاتزیو، رم، چزنا، نووارا تا تساوی مقابل لچه ادامه داشت و یووه برای هفته های متوالی به پیروزی خود ادامه داد. شرایط به گونه ای پیش می رفت که میلان و یوونتوس هر کدام از شانس برابری برای رسیدن به قهرمانی برخوردار بودند و اشتباه هر یک دیگری را به اسکودتو نزدیک تر می کرد. زمانی که یووه برابر لچه تن به تساوی یک بر یک داد، میلان شانس خود را بیشتر دید اما هفته بعد یووه برابر کالیاری در خانه رقیب صف ارایی کرد و میلان به مصاف اینتر رفت. حساسیت به اوج رسیده بود و اگر یوونتوس در این بازی به برتری می رسید می توانست خود را قهرمان زودهنگام رقابت های ایتالیا معرفی کند حتی اگر میلان به پیروزی می رسید . یووه این بازی را با گل ووچینیچ و گل به خودی حریف دو بر صفر برد و در سوی دیگر میلان مقابل اینتر تن به شکست پرگلی داد تا یوونتوسی ها پس از شش سال و در یک هفته به پایان رقابت های سری A مانده خود را قهرمان بدانند. جشن بزرگی در کالیاری برگزار شد و از شمال غربی ایتالیا نیز یوونتوسی های شهر تورینو به خیابان ها امدند تا ضمن برپایی جشن منتظر بازگشت بازیکنانش باشند.

آخرین حضور دل پیرو در ترکیب یوونتوس در کنار جشن قهرمانی و بالابردن اسکودتو
هفته پایانی برای یوونتوسی ها همراه با پشت سر گذاشتن همراه با لحظات پرهیجانی بود، لحظاتی که انان را به برپایی یک جشن قهرمانی بسیار ارزشمند نزدیک تر می کرد اما در سوی دیگر این گروه و هواداران شان را به اخرین دیدار کاپیتان شان می رساند. شرایط ویژه در مجموعه بیانکونری حکمفرما بود و تیفوسی ها نیز به فشارهای خود را برای متقاعد کردن اندره ا انیلی برای تمدید یک قرارداد یکساله دیگر با دل پیرو ادامه می دادند. برخی از طرفداران بانوی پیر امیدوار بودند در اخرین دیدار فصل و در کنار اسکودتو، مدیرشان به انان هدیه ارزشمندی دیگری می دهد و ان خبر تمدید قرارداد کاپیتان الکس است. اما یک هفته خیلی زود گذشت و یوونتوس در ورزشگاه خانگی و پیش روی تیفوسی های خود که غرق شادی و هیجان فتح اسکودتو بودند برابر اتالانتا به میدان رفت. قرار گرفتن الساندرو دل پیرو در ترکیب یووه از دقیقه نخست مسئله ای بود که تیفوسی ها انتظارش را داشتند و بازی در جوی فراموش نشدنی و فوق العاده اغاز شد و در دقیقه این دیدار مارونه نخستین گل خود در این فصل و یووه را در این مصاف به ثمررساند. نمایش خوب یووه ادامه داشت تا در دقیقه 28 پینتوریکیو با ضربه ای دقیق دروازه اتالانتا را گشود تا در اخرین حضور بیانکونری خود گل زیبا و به یادماندنی را برای یوونتوسی ها که در این بازی از پیراهن های صورتی خود استفاده کرده بودند به ثمر برساند و یک وداع زیبا را با تیفوسی ها داشته باشد. اما در نیمه دوم و در حالی که یوونتوسی خود را اماده برگزاری جشن قهرمانی و خداحافظی با الکس می کردند، انتونیو کونته تصمیم به تعویض گرفت. تابلوی خروج شماره " ده " یوونتوس را نشان می داد و دل پیرو با تعظیمی به سوی هواداران از انان قدردانی کرد. اما برای دقایقی بازی کاملا متوقف شد و بازیکنان یووه و اتالانتا هر یک با این ستاره ارزشمند دنیای فوتبال خداحافظی کردند. از این دقیقه تا پایان بازی جو عجیبی ورزشگاه را در برگرفته بود و بیشتر توجهات به مراسم خداحافظی الکس جلب شده بود. او تا پایان بازی ، دور تا دور استادیوم یوونتوس را زد و به احساسات پرشور انان که تعداد زیادی شان اشک می ریختند پاسخ داد. صحنه های این مراسم بیشتر از ادامه بازی دنبال شد و در حین این مراسم و در دقیقه 83 لختستاینر به اشتباه دروازه خودی را گشود تا بازی دو بر یک شود اما در زمان های اضافی پنالتی ای به سود یووه اعلام شد و اندره ا بارتزالی توانست اخرین گل فصل را در خانه یووه به نام خود ثبت کند. دقایق پایانی بازی همراه با به پایان رسیدن دور افتخار و خداحافظی دل پیرو بود و در پایان نیز الساندرو دل پیرو به کنار انتونیو کونته رسید و لحظاتی این دو همدیگر را در اغوش گرفتند. به این ترتیب بانوی پیر اروپا توانست با کسب 84 امتیاز و بدون شکست قهرمانی ایتالیا شود و تنها تیم بدون شکست اروپایی در میان لیگ های سطح نخست فوتبال لقب گیرد. مراسم بالا بردن اسکودتو نیز در همین ورزشگاه با شکوه خاصی برگزار شد و الکس دل پیرو در میان تشویق پرشور حاضرین در ورزشگاه اسکودتوی سی ام یووه و پایانی خود را بالای سر برد تا با خاطره ای بسیار شیرین و همراه با قهرمانی و گل یوونتوس و ورزشگاه این تیم را ترک کند.

شکست در فینال کوپاایتالیا
یک هفته پس از بالا بردن اسکودتو، دیدار فینال رقابت های کوپاایتالیا به میزبانی ورزشگاه " المیپیکو " ی شهر رم مقابل یوونتوس و ناپولی برگزار شد. مجموعه بانوی پیر در طول هفته مراسم زیادی را برای رسیدن به قهرمانی در لیگ برگزار کرده بودند و در میان ناباوری نمایش بسیار ضعیفی را مقابل مردان والتر ماتزاری ارائه کردند و در نهایت با دو گل مغلوب بندرنشینان ناپل شدند تا در یک فصل رویایی نتوانند به دومین قهرمانی خود دست یابند. به این ترتیب بانوی پیر از رسیدن به ستاره نقره ای محروم شد و الکس نیز اخرین بازی خود را برای یووه انجام داد و به طور رسمی از یوونتوس خداحافظی کرد.