مقالات آرشیو خبر ها
گزارش یک استعداد یابی – دژان کولوسفسکی در فصل 2019-20

گزارش یک استعداد یابی – دژان کولوسفسکی در فصل 2019-20

به استثنای آتلانتاییون، افراد بسیار کمی در ابتدای آگوست (~مرداد) وینگر 19 سالۀ سوئدی باشگاه برگامویی رو میشناختن. از اونموقع به بعد، این بازیکن سوئدی عملکرد درخشانی از خود در انتقال قرضیش به پارما نشون داد، (تا جاییکه) خودش رو در تیم ملی بزرگسالان سوئد جا کرد، قیمتش رو تا 50 میلیون یورو بالا برد و به منچستر یونایتد لینک شد! کولوسفسکی با 2 گل و 5 پاس گل در 12 بازیِ سری آ، پیشرفت چشمگیری داشته (مقاله در 1 آذر 98 نوشته شده و در حال حاضر 4 گل و 7 پاس گل در 17 بازی داره...) . این گزارش آنالیز تاکتیکی استعدادیابی، به نقشش در تاکتیکهای پارما و اینکه چطور بازیکنی هست، نگاهی میندازه...

 

آنالیز تاکتیکی: سبک بازی دژان کولوسفسکی

 

کولوسفسکی یک وینگره که تو پارما در سمت راست به بازی گرفته شده. نمایه ش خیلی جالبه ازونجاییکه سرعت و توانایی دریبل رو با تکنیک عالی و تحرک هوشمندانه ش در هم می آمیزه. قابلیتش در بازی تو فضاهای تنگ حاکی از اینه که در نهایت باید بتونه گذار به یک #10 رو تقریباً به آسانی طی کنه. حالا بیاید موشکافانه تر به تواناییهای کولوسفسکی بنگریم.

 

توانایی برجستۀ دریبلینگ

 

همونطور که در بالا اشاره شد، کولوسفسکی دریبلر فوق العاده ای هست. درواقع فقط دو بازیکن، ریکاردو اوسولینی و جرمی بوگا، اقدام به دریبل بیشتری از کولوسفسکی انجام دادن! این بازیکنی سوئدی متوسط 7.13 دریبل و متوسط 2.46 حمل توپ بصورت نفوذ به سمت دروازۀ حریف در هر بازی رو داره. این آمار تواناییش در نفوذ با توپ به صورت یکتنه رو برجسته میکنه، که تونایی حائز اهمیتی در پارمایی ست که معمولاً بر پایه ضد حمله بنا میشه.

 

شتاب، تکنیک و خلاقیت کولوسفسکی، او رو تبدیل به یک کابوس برای یک مدافع کناری میکنه! توالیِ زیر دلیلش رو برجسته خواهند کرد. در عکس اول، کولو توپو رو به دروازۀ خودی و درحالیکه یک مدافع داره روش فشار میاره دریافت میکنه. این بازیکن 19 ساله درمیابه که فضا در پشت مدافع هست، به مدافع لایی میزنه، میچرخه و با سرعت مدافع رو از پیش رو برمیداره!

 

بعدی، کولوسفسکی توجه یه هافبک رو برای آوردن فشار بروی خودش جلب کرده. اکثر وینگرها به حرکتشون در کنار زمین ادامه میدن و سعی میکنن با سرعت حریف رو از پیش بردارن، ولی کولو فضایی که در صورت دریبلِ هافبک حریف براش در داخل فراهم میشه رو شناسایی میکنه. درنتیجه این بازیکن سوئدی با پای چپش به تو میزنه و حریف رو در حین انجام این کار شکست میده.

 

حالا، نوپ رو پای تخصصی چپش هست و فضای خوبی رو برای خودش خلق کرده. مثه همیشه مستقیم بازی میکنه و در جا جروینیو رو در عمق راه میندازه. در این مورد، پاسش (در بین راه) قطع میشه ولی کلیت این صحنه، توانایی برجستۀ دریبلینگش رو نشون میده.

 

حرکت هوشمندانۀ به سمت مرکز

 

با این حال کولوسفسکی فقط در اتوبان کردن جناحین توانا نیست. او خیلی هوشمندانه حرکت میکنه و معمولاً چشم به حرکت در نواحی مرکزی داره، جایی که (راحت تر) میتونه هم تیمیهاشو پیدا و بخصوص با پاسهای عُمقی، (براشون) خلق موقعیت کنه. عکس زیر این حرکت رو برجسته میکنه. اینجا، کولو بال راست رو رها کرده و زده تو تا توپ رو از هم تیمیش بگیره.

 


نتیجتاً، کولو با مهاجمش لینک میشه. در این موقعیت، پاس تو عُمقِ فوق العاده ای میفرسته و مهاجمش رو با گُلر حریف تک به تک میکنه!

 

حیاتی و مماتی وقتی در این موقعیتهای مرکزی قرار میگیره، این بازیکن سوئدی با اینکه توسط بازیکنای حریف احاطه شده، به راحتی توپ رو دریافت و ازش بزیرکی در حرکت بعدی استفاده میکنه. این بخاطر قوۀ تصمیم گیری عالیش هست که بهش در گرفتنِ تصمیمات خیلی خوب و استفادۀ درست از توپ حتی تحت فشار شدید، کمک میکنه.

 

پاسکاری خلاقانه در یک سوم دفاعی حریف

 

در کنار قوۀ تصمیم گیریش، این قوۀ پاسدهی خلاقانۀ کولوسفسکی در اطراف محوطۀ جریمه ست که اینقدر هیجان انگیزه ش میکنه! دیدش، دونستن اینکه کجا توپ رو رها کنه و (همچنین) سرعت پاسش، همگی درجه یک هستن. درواقع، کولو در سری آ به لحاظ آمار پاس گلهای احتمالی دوم، از لحاظ deep completions (توضیح مترجم: 1:: پاسهای صحیح رو به جلویی که ~23 متر از دروازه فاصله دارن) دوم، بلحاظ پاسهای در عمق سوم و از لحاظ پاسهای کلیدی، چهارم هست. این (آمار و ارقام) برای یه اخیرالورود به سری آ، شگفت انگیزه!

 

عکس زیر سکانس بعدی عکس بالاییست. اینجا، کولو (زرد) برگشته و جروینیو رو در عمق راه انداخته که در نهایت این بازیکن ساحل عاجی توپو به تور میدوزه!

 

در عکس زیر، کولوسفسکی (زرد) گل تساویِ آندریاس کورنلیوس به تورینو رو پایه گذاری میکنه. با تغییر جهت به سمت چپ، کولو پاسی دقیق در راه هم تیمی دانمارکیش قرار میده و او هم با قوت توپو میکنه تو گل...

 

عکس پایینی پاس گل کولو مقابل جنوا رو برجسته میکنه. بعد از تغییر منطقۀ بازی، کولوسفسکی (زرد) موفق میشه توپ رو بیاره رو پای چپش و دو مدافع رو مشغول خودش کنه. بجای زدن یک شوت عجولانه، وینگر قصۀ ما توپ رو بصورت عرضی قل میده و یورای کوتزکا (سفید) رو راه میندازه. هم تیمی اسلواکیاییش هم در نهایت با یه شوت پای چپ، گلزنی میکنه...

 

درآخر، من همچنین میخوام گذری هم به کیفیت کولوسفسکی در تراکنش تهاجمی بزنم. با سرعت، شتاب، تیزهوشی و توانایی حمل توپ به سمت جلو، کولو در ضد حمله بسیار خطرناکه. در عکس زیر، میتونیم فرصتی رو ببینیم که بازیکن سوئدی دفاع رو تبدیل به حمله میکنه و موقعیت خوبی رو میسازه. بعد از دریافت یک سانتر تمیز، کولو موفق میشه مارسلو بروزوویچ رو عقب نگه داره و توجه دیگو گودین رو جلب کنه، قبل از فرستادن پاس عمقی برای یان کاراموه. این گذرشِ فاز بازی، کیفیتش رو برجسته میکنه چون نشون میده که میتونه قدرت بدنی، تکنیک و تیزهوشی رو در هم بیامیزه و چشم انداز جالبی رو بسازه...

 

(برآمد)

 

همونطور که این آنالیز نشوه داده، دژان کولوسفسکی استعداد ستبریه. با این حال او فقط 12 بازی در سری آ برای پارما انجام داده و بنابراین هیچکس نباید جوگیر بشه. اگه بتونه به بسط دادن همچین عملکردهایی ادامه بده، کولو قطعاً میتونه به یه بازیکن تاپ در اکثر لیگهای اروپایی تبدیل بشه. مهارتهاش نوید اینو میده که هم میتونه یه بازیکن خلاق در مرکز زمین باشه و هم خطری در جناحین، و این واقعیت او رو تبدیل به یک چنین بازیکن جالبی میکنه که در فصول بعدی هم دنبالش کنیم.

 

نوشته ای دیوید سلینی

25 ساله و آنالیزور. فوتبالیست سابق. دارندۀ مدرک مربیگری B یوفا. از فوتبال ایتالیا لذت میبرم و عاشق سیستمهای 3 دفاعه، DLP ها و #10 ها هستم...

 

ارسالی از فراز بزرگ نیا (جامعه ی مجازی هواداران یوونتوس در ایران)

 


«به اشتراک گذارید»
Google+ Twitter Facebook
حسین صالحی
حسین صالحی«مدیر سایت»
ارتباط با نگارنده: