مصاحبه آرشیو خبر ها
آلگری از رازهای 7 بار قهرمانی با یوونتوس می‌ گوید

آلگری از رازهای 7 بار قهرمانی با یوونتوس می‌ گوید

اینگونه یووه‌ای همیشه قهرمان و پیروز ساختم

 

مكس آلگری در گفتگوی اختصاصی با وب‌سایت ایتالیایی «فوتبال و اقتصاد» اظهارات جالب و خواندنی كه رمزگشایی از آنها هواداران بیانكونری را با سیاست‌ها و رویكرد كادر فنی و مدیریتی باشگاه یوونتوس در ترانسفرینگ و به طور كلی تیم‌داری بیشتر آشنا می‌كند، بیان كرده است.

 

آلگری صحبت‌هایش را با افشای یك فوبیای اپیدمیك در میان مربیان ایتالیایی آغار می‌كند:

 

دغدغه امروز مربیان فوتبال در ایتالیا سنجش میزان اهمیت «تمركز بر مسائل فنی و تاكتیكی» و یا «مدیریت» تیم‌های تحت هدایت‌شان است؛ دغدغه‌ای كه این روزها به شكل یك فوبیا میان آنها همه‌گیر شده است. به عنوان مربی كه در حال كار كردن با یك باشگاه بزرگ است می‌گویم؛ بنیادی‌ترین نكته برای رسیدن به موفقیت از قضا هیچ‌كدام از آنها و بلكه نیاز به آگاهی از استراتژی‌های اقتصادی باشگاه است. گهگاه كه در جلسات مدیران باشگاه راجع به استراتژی‌های نقل و انتقالات بازیكنان چیزهایی می‌شنوم و یا در رسانه‌ها اخبار مرتبط با ورود و خروج بازیكنان را می‌خوانم، بهتر و بیشتر متوجه نیاز به داشتن تحلیل‌ و آگاهی‌هایی واقع‌گرایانه از موقعیت‌های پیش‌ِرو می‌شوم. به عقیده من این مهم‌ترین چیزی است كه ما مربیان باید در شغل‌مان آنرا فراموش نكنیم.

 

سرمربی یووه در ادامه با تأكید بر جادوی شبكه ارتباطی در كار تیمی خاطرنشان كرده است:

 

به نظر من باید برای پیشرفت در كار برنامه‌ریزی دقیق كرد. اولین كاری كه در نخستین روز حضورم در یوونتوس انجام دادم؛ ایجاد یك شبكه ارتباطی و همكاری میان همه اعضای كادر فنی، تیم پزشكی و كاركنان باشگاه بود. تبادل نظر و همكاری برای من بسیار مهم و با اهمیت بود.

 

فاتح 7 جام قهرمانی برای یووه با اشاره به دستیاران و همكارانش، نقش آنها در موفقیت این تیم را می‌ستاید و می‌گوید:

 

گروهی كه من با آنها كار می‌كنم جزو بهترین در حرفه خود هستند. بسیاری از كارها را به آنها سپرده‌ام چراكه به تنهایی توانمندی در دست گرفتن و هدایت همه چیز را ندارم. هرگز در كار آنها دخالت نمی‌كنم و از نظریات و تجارب آنها بهترین استفاده را انجام می‌دهم. تنها‌ كاری كه من باید انجام دهم این است كه بیش از هر چیز انگیزه‌شان را برای بهتر شدن ارتقاء دهم.

 

سرمربی یووه نكات كلیدی‌اش در مواجهه با یك تیم فوتبال را چنین بیان می‌كند:

 

وقتیكه تیمی را در زمین بازی نگاه می‌كنم بیش از هر چیز دیگر به طراوت بازیكنان و كار تیمی آنها دقت می‌كنم. نباید از یاد برد كه این جزئیات هستند كه كلیات را می‌سازند تا اركستر بازیكنان در زمین با بهترین كیفیت بنوازد و تماشاگران روی سكوها را مجذوب كند.

 

مكس در بخش دیگری از صحبت‌هایش به سیر تطور تفاوت‌ در نگرش‌ها در سه دهه اخیر اشاره می‌كند:

 

اگر تا 30 سال پیش همه چیز بر اساس نظرات و خواست مالك باشگاه پیش می‌رفت اما اكنون عصر سلطه حامیان مالی و رسانه‌ها است؛ بههمین خاطر همه باید با ایجاد رابطه‌ای متقابل و مدیریت زمان در بهبود آینده اقتصادی باشگاه سهیم باشیم. یكی از كارهای روتین و كلیدی سرمربی برقراری ارتباط نزدیك و صمیمانه با مدیریت باشگاه است. گاهی حتی پیش آمده تا 5 بار نیز با مدیران در ارتباط بوده‌ام. ارزیابی فنی و درك نیازهای باشگاه تنها در این گفت و شنودها است كه حاصل می‌شود.

 

آلگری مدرن و به روز شده از واقعیت‌گرایی‌های عصر جدیدش می‌گوید، تغییراتی كه باعث خلق یوونتوسِ او شد:

 

شاید تا پیش از این و در گذشته نسبت به ورودی‌ها و خروجی‌های باشگاه حساسیت‌های خاصی داشتم اما در سالهای اخیر واقع‌بینی را جایگزین بدبینی‌های بی‌مورد كرده‌ام. ما باید بتوانیم از منافع بهترین بهره را ببریم. به همین خاطر است كه همیشه با برنامه‌های باشكاه پیش می‌روم. وظیفه من آگاه ساختن آنها ار سطح فنی تیم و بیان نیازها است؛ باقی چیزها بازی با حاشیه‌های كاذب است. من اعتقاد دارم چنین رویكرد و نگرشی در مربیگری می‌تواند نتایج یك گروه بزرگ را به ثمر بنشاند؛ این همان شیوه‌ای بوده كه من با آن یووه‌ای پیروز و قهرمان ساختم.

«به اشتراک گذارید»
Google+ Twitter Facebook
حامد وحیدی
حامد وحیدی«خبرنگار»
ارتباط با نگارنده: